Žitenická palírna

411 41 Žitenice, okr. Litoměřice

tel. 777 229 956, 739 662 292

Příjem a pálení ovoce

Palírna při příjmu ovoce rozlišuje:

1. Ovoce k pálení = převzaté ovoce na palírnu k pálení v čerstvém či předkvašeném stavu.

2. Čerstvé ovoce = ovoce bez známky kvasného procesu v kvalitě uvedené v Sortimentu ovoce.

3. Předkvašené ovoce = předkvašené ovoce, zpracované v kvalitě uvedené v Předkvašování ovoce.

4. Pálení ovoce = výroba lihu (destilátu) z převzatého čerstvého či předkvašeného ovoce.

5. Individuální pálení kvasu = výroba lihu (destilátu) z kvasu převzatého v souladu s podmínkami Individuálního pálení. 

6. Individuální příjem ovoce = příjem nejméně 330 kg jednoho druhu ovoce mimo otvírací dobu na základě předchozí telefonické domluvy.

 

Ovoce k pálení se při zpracování a vedení kvasů jednodruhově smíchává (např. meruňky jednoho pěstitele s meruňkami druhého pěstitele). Vícedruhové smíchávání kvasů, např. jablka s hruškami palírna neprovádí! Výjimky z vícedruhového smíchávání ovoce k pálení z důvodů nenaplnění jedné dávky kotle (330 litrů) jsou uvedeny v Sortimentu ovoce (třešně-višně, meruňky-broskve a jablka-hrozny).

 

Co Vás čeká na palírně při příjmu čerstvého či předkvašeného ovoce k pálení:

Palírna nemá stálou otvírací dobu. Příjem ovoce na palírnu k pálení je přizpůsoben sezónnímu výskytu ovoce a dny příjmu ovoce k pálení najdete v Otvírací době.

Čerstvé ovoce k pálení dovezené na palírnu musí být palírensky zralé, tj. přezrálé (velmi sladké), zdravé (bez hniloby, plísně a zapaření) a čisté (bez hlíny, trávy, listí, stopek, třapin a větviček). Přesnou specifikaci požadavků palírny na kvalitu čerstvého ovoce k pálení najdete v Sortimentu ovoce. Čerstvé ovoce k pálení neoplachujte a druhově nemíchejte. NEVOZTE NA PALÍRNU PALÍRENSKY NEZRALÉ OVOCE! Na přepravu ovoce k pálení na palírnu jsou nejvhodnější různé plastové přepravky, papírové krabice, textilní tašky, pytle a plastové nádoby (kýble, konve, barely a soudky se širokým hrdlem), do kterých dáte max. 20 kg ovoce. Neskladujte dlouhodobě ovoce v přepravních obalech, hrozí mu zapaření, hniloba a plísně. Sebrané peckové ovoce dovezte nejpozději druhý den, nebo ho raději předkvašujte. Pokud skladujete jádrové ovoce (jablka, hrušky), přeberte ho před dovozem na palírnu.

Předkvašené ovoce dovezené na palírnu musí odpovídat podmínkám stanoveným v Předkvašování ovoce. Rozhodně pak musí být bez listí, stopek a větviček a bez kusového, nezralého ovoce. Nepředkvašujte tvrdé meruňky, broskve a slivoně (švestky), toto ovoce musí být na předkvašování měkké! Třešně, višně a hrozny při předkvašování řádně rozmačkejte. Veškeré předkvašované ovoce musí být bez stopek, hrozny pak bez třapin. PŘEDKVAŠOVÁNÍ JABLEK A HRUŠEK VÁM NEDOPORUČUJEME! Kovové nádoby jsou na uložení předkvašeného ovoce zakázány. Příjem kalů z vína se provádí pouze v říjnu kalendářního roku.

Vaše dovezené čerstvé či předkvašené ovoce sami překládáte na palírně do našich sudů či přepravek. Myslete na to předem a používejte na přepravu ovoce k pálení a manipulaci s ním na palírně vhodné obaly do 20 kg ovoce nebo kvasu! Během přejímky na palírně je ovoce k pálení smyslově kontrolováno. Vymiňujeme si Vám nepřevzít ovoce, které neodpovídá požadavkům Sortimentu ovoce či Předkvašování ovoce, popř. Vás požádat o jeho přebrání či přelití.

Pokud ovoce odpovídá našim kvalitativním požadavkům na jeho zpracování, je zváženo a společně pak vyplníme Smlouvu o příjmu suroviny (Protokol o příjmu). Nakonec je Vám vydáno potvrzení o příjmu ovoce na naši palírnu (Příjemka ovoce), což je  navštívenka palírny s uvedením kontaktů na palírnu a vypsáním druhu a množství od Vás převzatého ovoce k pálení. Příjemku nezahazujte, slouží Vám v probíhající sezóně pro zápis o příjmu ovoce k pálení při Vaší další návštěvě na palírně.

Pokud máte najednou nejméně 330 kg jednoho druhu čerstvého či předkvašeného ovoce k pálení, přijmeme Vám ho individuálně i mimo naši otvírací dobu (tzv. IPO), musíte nám ale předem zavolat na číslo 777 229 956 a dohodnout si s námi termín jeho převzetí.


...Zpět